سطح زبان برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به هر کشوری و موفقیت در کار و تحصیل و زندگی باید با زبان آن کشور آشنا بود. در کانادا دو زبان رسمی وجود دارد این دو زبان انگلیسی و فرانسه هستند.

طبق آمار رسمی سال ۲۰۱۶، زبان مادری حدود ۵۶٪ از کانادایی‌ها انگلیسی است و زبان مادری حدود ۲۱٪ از کانادایی‌ها هم فرانسوی است. اما تقریباً تمام جمعیت کانادا حداقل به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی در حد این‌که بتوانند کار کنند مسلط هستند. بطور دقیق‌تر: بیش از ۸۶٪ کانادایی‌ها در حدی که بتوانند در محیط کار به‌خوبی ارتباط برقرار کنند انگلیسی بلدند و ۳۰٪ آنها هم در همین حد فرانسوی بلدند.

زبانم باید چه سطحی باشد؟

این‌که سطح زبان چقدر برای مهاجرت به کانادا اهمیت داشته باشد بستگی به روششی دارد که به مهاجرت انتخاب کرده‌اید. مثلاً در سیستم امتیازبندی سطح زبان برای روش نیروی کار ماهر (که یکی از زیرمجموعه‌های اکسپرس اینتری است) با توجه به شغل و مهارت شما، ممکن است از شما انتظار داشته باشند که سطح زبان شما متوسط و یا بالاتر از متوسط باشد. یعنی این را در نظر می‌گیرند که با توجه به شغل‌تان، شما در محل کارتان به چه سطحی از زبان نیاز دارید.

اما من همیشه به متقاضیان مهاچرت به کانادا توصیه می‌کنم که همزمان با تصمیم برای مهاجرت به کانادا، حتماً زبان خود را هم تقویت کنند. سطح زبان شما هرچقدر هم خوب باشد، ممکن است با نمره بالاتر در آزمون آیلتس امتیاز بیشتری بگیرید و شانس خود را برای پذیرفته شدن بیشتر می‌کنید.

نکته دیگر درباره تقویت زبان این است که کلاس‌های آمادگی برای آزمون را بگذارید برای چند ماه قبل از این‌که می‌خواهد امتحان بدهید اما قبل از آن بطور کلی و عمومی روی زبان خود کار کنید.

اگر انگلیسی شما خیلی خوب است، توصیه می‌کنیم زبان فرانسه را هم شروع کنید که تا موقع ارزیابی پرونده تان، حداقل به سطح متوسط فرانسه برسید و امتیاز بیشتری بگیرید.

نتایج چه امتحان‌هایی را قبول دارند؟

متقاضیان مهاجرت به کانادا ممکن است برای نشان دادن سطح زبان خود آزمون‌های مختلفی بدهند. اما دولت کانادا فقط نتیجه بعضی از این آزمون‌ها را قبول دارد.

برای زبان انگلیسی:

آزمون آیلتس (IELTS) و آزمون سلپیپ (CELPIP) و آزمون PTE

برای زبان فرانسه:

آزمون TEF و آزمون TCF

هر نمره چه امتیازی دارد؟

اداره مهاجرت کانادا برای یکسان‌سازی ارزیابی سطح زبان، نمره امتحان‌های رسمی زبان‌های انگلیسی و فرانسه را به سیستم ارزیابی کانادا تبدیل می‌کند که نام آن «معیار سطح زبان کانادا» است. یعنی نمره‌های مختلف آیلتس (از ۱ تا ۹) و آزمون‌های مختلف TEF و TCF که هرکدام از آنها نمره‌بندی متفاوتی دارند را در یک سیستم ارزیابی واحد تبدیل به نمره‌های ۱ تا ۱۲ می‌کند.

معیار ارزیابی سطح زبان در کانادا به انگلیسی می‌شود Canadian Language Benchmark که به اختصار به آن CLB می‌گویند. معیار ارزیابی سطح زبان به زبان فرانسوی هم می‌شود Niveaux de Competence Linguistique Canadiens که به اختصار به آن NCLC می‌گویند. به عبارت دیگر، این دو مخفف در واقع یک سیستم تبدیل هستند اما به زبان‌های انگلیسی و فرانسه دو معادل متفاوت دارند.

اگر نمره آیلتس خود را به اداره مهاجرت ارائه بدهید، آن را به CLB تبدیل می‌کنند و سپس طبق نمره CLB به شما امتیاز می‌دهند. اگر هم نمره یکی از آزمون‌های رسمی فرانسه مثل آزمون TEF یا آزمون TCF را ارائه بدهید، باز هم آن را تبدیل به NCLC می‌کند و به شما امتیاز می‌دهند.

جدول کلی تبدیل سطح زبان به CLB یا NCLC

سطح زبانمعادل CLB/NCLC
A0 یا Pre-A1
A1 (مبتدی ۱)۱-۲
A2 (مبتدی ۲)۳-۴
B1 (متوسط ۱)۵-۶
B2 (متوسط ۲)۷-۸
C1 (پیشرفته)۹-۱۰
C2 (کاملاً مسلط)۱۱-۱۲
سطح زبان افراد طبق استاندارد اروپایی (موسوم به CEFR) از A تا C سطح‌بندی می‌شود.

مدرک زبانم چقدر اعتبار دارد؟

از تاریخی که مدرک زبان شما صادر می شود، اعتبار آن تا ۲ سال است. پس بهتر است برای دادن آزمون عجله نکنید و بجای آن روی تقویت زبان خود کار کنید و در موقع مناسب که وکیل یا مشاور مهاجرتی به شما توصیه می‌کند برای آزمون آیلتس یا آزمون زبان فرانسه اقدام کنید.

اگر نمره آیلتس خودم را ندانم چکار باید بکنم؟

اگر هنوز آزمون آیلتس برای انگلیسی یا هیچ‌کدام از آزمون‌های رسمی زبان فرانسه را نداده‌اید و حدود نمره خود را هم نمی‌دانید، برای این‌که پیش بینی کنید که در پروسه مهاجرت از طریق اکسپری اینتری تقریبا جه نمره‌ای را برای شما در نظر می‌گیرند، می‌تواند صرفاً ببینید که سطح زبان شما ابتدایی است یا متوسطه یا پیشرفته و سپس طبق جدول بالا، حدود نمره خود را حدس بزنید.

سطح مبتدی: اگر شما می‌توانید در بیشتر موقعیتهای قابل پیش‌بینی و موضوعات آشنا (مثل سلام و خداحافظی کردن، قیمت پرسیدن، معرفی خودتان، …) می‌توانید ارتباط برقرار کنید اما با مقداری سختی روبرو هستید، احتمالاً سطح زبان شما مبتدی است.

سطح متوسط: اگر می‌توانید در بیشتر موقعیت‌های آشنای اجتماعی و کاری براحتی ارتباط برقرار کنید، سطح شما متوسط است. یعنی موقعیت‌ها معمولاً موقعیت های آشنا و تکرارشونده هستند.

سطح پیشرفته: اگر در بیشتر موقعیت‌های اجتماعی و کاری (حتی موقعیت‌های جدید و غیرتکراری) می‌توانید بطور موثر ارتباط برقرار کنید، احتمالاً سطح شما پیشرفته است.