جاب آفر – پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی

کانادا یک کشور مهاجرپذیر است که سیاست مهاجرپذیری خود را بر اساس نیاز جامعه و بازار کار بنا کرده است. در این صفحه می‌خوانید:

جاب آفر کانادا چیست؟
بنابراین دولت کانادا و اداره مهاجرت کانادا از هر روشی استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند متقاضی مهاجرت به کانادا قادر خواهد بود که در کانادا کار پیدا کند و در جامعه فرد موفق و مفیدی باشد.

به همین دلیل است که داشتن جاب آفر (Job Offer) امتیاز خیلی خوبی برای متقاضی مهاجرت به کانادا به حساب می‌آید تا نشان بدهد که برای پیدا کردن کار هیچ مشکلی نخواهد داشت.

بالا

با جاب آفر چطور می‌توانم برای اقامت دائم کانادا اقدام کنم؟
اگر از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری داشته باشید، می‌توانید از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام کنید و احتمال پذیرفته شدن تقاضای خود را افزایش بدهید.

داشتن جاب آفر یا پیشنهاد کاری از یک کارفرمای کانادایی همچنین برای گرفتن ورک پرمیت یا همان ویزای کاری هم امتیاز مهمی محسوب می‌شود.

بالا

جاب آفر چه مشخصاتی باید داشته باشد؟
برای این‌که پیشنهاد کاری شما معتبر باشد و از طرف اداره مهاجرت کانادا پذیرفته شود، باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

  • جاب آفر از طرف یک کارفرمای کانادایی باشد.
  • در جاب آفر مشخصات متقاضی و عنوان شغلی مشخص شده باشد.
  • تمام شرایط کاری از جمله حقوق و مزایا، تاریخ شروع کار و ساعات کاری و غیره مشخص و شفاف باشد.
  • جاب آفر باید برای یک شغل فول تایم (تمام‌وقت) باشد.
  • شغلی که در جاب آفر پیشنهاد می‌شود باید حداقل یک‌ساله باشد.

برای پذیرفته شدن جاب آفر یا پیشنهاد کاری شروط دیگری هم وجود دارد:

کارفرمای کانادایی برای شغل مربوطه آگهی بدهد و بعد از ۴ هفته یک شهروند یا مقیم دائم کانادا برای آن عنوان شغلی پیدا نشود.

کارفرما از اداره توسعه اجتماعی و استخدامی کانادا (Employment and Social Development Canada) تأییدیه موسوم به LMIA را بگیرد. این تأییدیه یا مجوز به نوعی تأیید می‌کند که استخدام فرد خارجی تأثیر منفی بر بازار کار کانادا ندارد یعنی تقاضا برای آن شغل خیلی زیاد نیست و کارفرما حق دارد که نیروی خارجی استخدام کند.

بالا

آیا تأییدیه LMIA برای همه جاب آفرها الزامی است؟‌
در بعضی از روش‌های مهاجرت، افراد برای گرفتن یا صادر کردن جاب آفر از گرفتن تأییدیه LMIA معاف هستند. مثلاً:

  • جاب آفرهایی که در روش انتقال درون شرکتی (ICT) از طرف کارفرما صادر می‌شوند.
  • جاب آفرهایی که در توافق‌های بین دولت‌های استانی کانادا و دولت فدرال کانادا، از گرفتن تأییدیه LMIA معاف می‌شوند.
  • جاب آفرهایی که دولت کانادا برای توافق‌‌های تجاری بین‌المللی آنها را از گرفتن تأییدیه LMIA معاف کرده است. مثل توافق CUSMA که بین کانادا و آمریکا و مکزیک انجام شده است و یا NAFTA که یک قرارداد دیگر بین کشورهای آمریکای شمالی و مکزیک برای صدور کالا است.

بالا

چطور جاب آفر بگیرم؟
برای گرفتن جاب آفر از یک کارفرمای کانادایی باید در زمینه تخصصی خودتان بین کارفرماها و شرکت‌های کانادایی دنبال کار بگردید.

مراحل گرفتن جاب آفر:
یک رزومه استاندارد برای خود درست کنید و یک کاور لتر (Cover Letter) یا همان نامه معرفی خود و تقاضای کار هم بنویسید. شاید لازم باشد برای شرکت‌های مختلف یا کارهای مختلف که شرح وظایف متفاوتی دارند، رزومه خود و مخصوصاً کاور لتر را کمی ویرایش کنید.

در سایت‌های کاریابی کانادا ثبت نام کنید و پروفایل درست کنید.

خودتان هم بین شرکت‌های مختلف و متناسب با توانایی‌هایتان سرچ کنید.

طبیعی است که یک کارفرمای کانادایی بدون دیدن شما و این که امکان مصاحبه با شما را داشته باشد مایل نباشد که به شما پیشنهاد کاری بدهد. پس اگر خارج از کانادا هستید، خود را به سایت‌های کاریابی و ایمیل زدن به شرکت‌ها محدود نکنید و از طریق آشنایان خود در کانادا هم در جستجوی کار مورد نظر باشید.

بالا

آیا من واجد شرایط برای اخذ جاب آفر هستم؟
برای ارزیابی رایگان، می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا من وضعیت شما را برای اقامت دائم از طریق اخذ جاب آفر و یا سایر روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا ارزیابی کنم و با شما تماس بگیرم.

بالا