ویزای تحصیلی کانادا و امکان تمدید اقامت

کشور کانادا یکی از کشورهای مهاجرپذیر دنیاست و برنامه‌های متنوعی برای جذب مهاجر به این کشور دارد. در این صفحه می‌خوانید:


ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
کانادا علاوه بر این‌که به دانشجویان خارجی ویزای دانشجویی موقت می‌دهد (ویزای موقت با اجازه تحصیل)، این امکان را هم برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است که بعد از فارغ‌التححصیل شدن از یک دانشگاه کانادایی، مدت بیشتری در کانادا بمانند تا کار پیدا کنند.

پس از آن، فردی که بعد از اتمام دانشگاه، مدتی در کانادا کار کرده، با کسب تجربه کار در کانادا می‌تواند برای اقامت دائم کانادا اقدام کند. مزیت این روش این است که متقاضی اقامت کانادا، سابقه تحصیل و کار در کانادا دارد و می‌تواند با امتیاز بالاتر و اطمینان خاطر بیشتری تقاضای اقامت دائم کانادا را بدهد.

بالا

آیا می‌توانم بعد از پایان تحصیل در کانادا، آنجا بمانم؟
بله . ده‌ها هزار نفر از غیرکانادایی‌هایی که هر ساله اقامت دائم کانادا را می‌گیرند از، دانشجویان بین‌المللی سابق هستند. برای فارغ‌التحصیلان دانگشاه‌های کانادا چندین برنامه وجود دارد که می‌تواند منجر به اقامت دائم آنها در کانادا شود، از جمله سه برنامه تحت سیستم اکسپرس اینتری. بسیاری از گزینه های دیگر از طریق برنامه نامزد استانی، کبک، برنامه پایلوت استان‌های مجاور اقیانوس اطلس، و پایلوت مهاجرت به مناطق روستایی و شمالی وجود دارند که شما بعد از فارغ‌التحصیل شدن از هر کردام از دانشکاه‌های کانادا می‌توانید از طریق یکی از این روش‌های برای تبدیل اقامت خود به اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

اگر می‌خواهید بعد از پایان تحصیل خود در کانادا کار کنید، می‌توانید برای مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) اقدام کنید. مزیت کار کردن بعد از تحصیل این است که بعضی از برنامه‌های اقامت دائم کانادا نیاز به به تجربه کاری در کانادا دارند.

بالا

مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) چیست؟
PGWP در واقع مجوز کار برای دانشجویان خارجی است که از یک موسسه آموزشی فارغ‌التحصیل شده‌اند. PGWP به شما اجازه می‌دهد تا بعد از اتماتم تحصیل در کانادا، مشغول به کار شوید و تجربه کار در کانادا به دست آورید. تجربه کار در کانادا هم باعث می‌شود تا برای انواع برنامه‌های مهاجرتی فدرال و استانی واجد شرایط شوید چون در بعضی از روش‌های مهاجرت به کانادا لازم است که متقاضیان برای واجد شرایط شدن برای یک برنامه خاص دارای تجربه کار در کانادا باشند و در بعضی از برنامه‌ها هم داشتن تجربه کار در کانادا امتیاز شما را به میزان زیادی افزایش می دهد.

تا قبل از این، مدت اعتبار PGWP حداکثر معادل دوره‌ای بود که تحصیل کرده بودید (حداکثر ۳ ساله) یعنی اگر مثلاً دوره تحصیل شما یک سال بود، مجوز کار بعد از فارغ‌التحصیلی شما بیشتر از ۱ سال نمیشد. اما بعد از آن قانون جدیدی تصویب شد و شما اگر طول دوره تحصیل‌تان ۲ سال هم باشد، این امکان وجود دارد که به شما اجازه کار ۳ ساله بدهند.

بالا

انواع ویزای تحصیلی کانادا چیست؟
ویزای تحصیلی کانادا در دو دسته ویزای دانشجویی و ویزای دانش‌آموزی صادر می‌شود:

ویزای دانشجویی: متقاضیان ۱۸ سال به بالا برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا یا کالج‌های معتبر این کشور

ویزای دانش‌آموزی: متقاضیان زیر ۱۸ سال برای تحصیل در مدارس کانادا

بالا

مزایای تحصیل در کانادا چیست؟
کشور کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در دنیا را دارد که باعث شده یکی از مقاصد اصلی  دانشجویان بین‌المللی با بیش از نیم میلیون دانشجو از سراسر جهان باشد. آمار نشان می‌دهد که دانشجویان خارجی به دلایل زیر کانادا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند:

 • کیفیت بالای آموزش در مدارس کانادا
 • کانادا به دانشجویان خارجی فرصت‌هایی برای کار در طول تحصیل و پس از تحصیل و انتقال به اقامت دائم می‌دهد
 • فرصت‌های تحصیل به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی
 •  ایمنی و امنیت در کانادا
 •  جامعه چند فرهنگی کانادا
 • کانادا هر سال پذیرای مهاجران و دانشجویان خارجی از تقریباً تمام کشورهای دنیا است
 • تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب دانجشویان خارجی مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین در نظر بگیرید که دلار کانادا ضعیف‌تر از ارزهای اصلی مانند USD، GBP، و EUR است.

می‌توان گفت دانشگاه‌های کانادا سطوح بالایی از آموزش را ارائه می‌دهند. دلیل این امر این است که سیاست‌های کانادا در جهت ایجاد برابری در سیستم آموزشی است، یعنی قوانین کانادا در این جهت است که همه دانش‌آموزان فارغ از اینکه به کدام موسسه می‌روند، بهترین آموزش ممکن را دریافت کنند.

بالا

شرایط گرفتن ویزای دانشجویی چیست؟
برای اخذ ویزای دانشجویی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کانادا یا یکی از کالج‌های معتبر کانادا
 • تمکن مالی متناسب با رشته مورد نظر
 • عدم سوءپیشینه

در مورد تمکن مالی دانستن این نکته ضروری است که باید ثابت کنید که می‌توانید شهریه و همچنین هزینه زندگی در سال اول تحصیل در کانادا را بپردازید. این هزینه رقمی حدود ۳۰ تا ۶۰ هزار دلار است.

همچنین باید آفیسر اداره مهاجرت را قانع کنید که ماندن شما در کانادا موقت خواهد بود و بعد از اتمام تحصیل در کانادا، این کشور را ترک خواهید کرد.

البته این مسئله تناقضی با هدف شما برای اقامت پس از تحصیل ندارد. یعنی باید آفیسر را قانع کنید که بخاطر آینده خودتان می‌خواهید در آن رشته درس بخوانید و امکانات دانشگاه یا کالج مورد نظرتان بیشتر از مراکز مشابه در ایران است.

به عبارت دیگر، همزمان که به آفیسر نشان می‌دهید که انگیزه کافی برای برگشتن به ایران را دارید، می‌توانید به امکانات بیشتر مراکز آکادمیک کانادا نسبت به ایران هم اشاره کنید.

بالا

چه دانشکاه‌هایی در کانادا وجود دارند؟
در کانادا بیشتر از ۱۵۰۰ دانشگاه، کالج و مؤسسه آموزشی وجود دارد که توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) این مجوز را دارند که به دانشجویان خارجی پذیرش بدهند. به این مؤسسات آموزشی، مؤسسات آموزشی تعیین شده (DLIs) می‌گویند و یکی از اهداقف‌شان این است که به دانشجویان خارجی برای یادگیری در کانادا و ماندن در این کشور پس از فارغ التحصیلی کمک کنند.

لیست مؤسسات تعیین‌شده یا همان DLIهایی که توسط اداره مهاجرت کانادا مجاز هستند به طور مداوم در حال افزایش است. با مراجعه به وبسایت رسمی دولت کانادا، می‌توانید چک کنید که دانشگاه، کالج یا مؤسسه دیگری که می خواهید در آن ثبت نام کنید، توسط اداره مهاجرت مجاز است یا خیر.

استان‌های انتاریو و کبک از نظر جمعیت بزرگترین استا‌ن‌های کانادا هستند و طبیعی است که میزبان بیشترین تعداد DLI در این کشور هستند (تقریبا ۱۰۰۰ در مجموع دو استان). با توجه به تعداد زیاد DLI در سراسر کانادا، خیلی راحت می‌توانید مؤسسه و برنامه آموزشی را پیدا خواهید کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند.

علاوه بر این، کانادا همچنین دارای ۱۵۰ کالج محلی است که کیفیت آموزش در آنها هم بسیار بالا است. در حالی که دانشگاه‌ها برای ارائه دانش نظری و آموزش حرفه‌ای در برخی از مشاغل (مانند پزشکی، مهندسی، حقوق) مفیدند، کالج‌های محلی آموزش کاربردی بیشتری ارائه می‌دهند تا به دانشجویان کمک کنند که راخت‌تر جذب بازار شوند. برنامه های کالج‌ها عملی‌تر و کاربردی‌تر هستند و با دانشی که به دانش آموزان ارائه می‌کنند، به آنها کمک می کنند تا در رشته تحصیلی خود کار پیدا کنند.

کالج‌ها در کانادا هم مانند دانشگاه‌های این کشور سطوح آموزشی بالایی دارند. اگر می‌خواهید در کالج‌های کانادا درس بخوانید، می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشدی که مدرکی که می‌گیرید به شما کمک می‌کند تا به اهداف حرفه‌ای و مهاجرتی خود بعد از فارغ التحصیلی برسید.

بالا

شرایط گرفتن ویزای دانش‌آموزی چیست؟
برای گرفتن ویزای تحصیلی دانش‌آموزی برای فرزند زیر ۱۸ سال خود باید شرایط زیر برقرار باشد:

از یکی از مدارس معتبر سیستم آموزشی کانادا در مقطع دبستان یا دبیرستان پذیرش داشته باشد

اگر فرزند شما ۱۰ ساله یا کوچکتر است، باید یکی از والدین او را در طول تحصیل در کانادا همراهی کند.

اگر فرزند شما بالای ۱۰ سال دارد، باید یا یکی از والدین او را همراهی کند و یا فرد دیگری را به‌عنوان متولی (custodian) او معرفی کنید.

بالا

برای تحصیل در کانادا به چه مقدار پول نیاز دارم؟
هزینه های تحصیل در کانادا در مقایسه با سایر مقاصد محبوب دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل مثل آمریکا، انگلیس، استرالیا و کشورهای اتحادیه اروپا مقرون به صرفه‌تر است. شهریه بسیاری از موسسات دانشگاهی کانادا حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

علاوه بر هزینه تحصیل، باید بتوانید توانایی خود را برای حمایت مالی از خود و سایر اعضای خانواده نشان دهید. هزینه های تحصیل و زندگی در هر استان و منطقه متفاوت است. به طور کلی، هزینه تحصیل در شهرهای بزرگتر در کانادا بیشتر از شهرهای کوچکتر است.

بالا

اگر قصد تحصیل در خارج از کبک را دارید، ارقام زیر حداقل بودجه‌ای را که در طول تحصیل در کانادا نیاز دارید را نشان می‌دهد:

میزان بودجه مورد نیاز در سال (به استثنای شهریه):

 • خودتان: ۱۰۰۰۰ دلار کانادا
 • اولین عضو خانواده ۴۰۰۰ دلار کانادا
 • سایر اعضای خانواده ۳۰۰۰ دلار کانادا

اگر قصد تحصیل در کبک را دارید، جدول زیر ارقام زیر حداقل بودجه‌ای را که در طول تحصیل در کبک نیاز دارید را نشان می‌دهد:

میزان بودجه مورد نیاز در سال (به استثنای شهریه):

 • خودتان: ۱۱۰۰۰ دلار کانادا
 • اولین عضو خانواده (۱۸ یا بیشتر) ۵۱۰۰ دلار کانادا
 • اولین عضو خانواده (زیر ۱۸ سال) ۳۸۰۰ دلار کانادا
 • هر عضو اضافی خانواده (۱۸ یا بیشتر) ۵۱۲۵ دلار کانادا
 • هر عضو اضافی خانواده (زیر ۱۸ سال) ۱۹۰۳ دلار کانادا

بالا

آیا گرفتن ویزای تحصیلی کانادا راحت است؟
علاوه بر شرایط و مدارکی که گفته شد (مثل نامه پذیرش و تمکن مالی)، این‌که به شما ویزای دانشجویی کانادا را بدهند تا حد زیادی بستگی به نظر آفیسر دارد.

یکی از فاکتورهای مهم برای آفیسر هم وابستگی شما به کشور خودتان و قصدتان برای بازگشت به کشورتان دارد.

بالا

بعد از گرفتن ویزای تحصیلی، چه تعهداتی دارم؟
پس از تأیید مجوز تحصیل شما که اصطلاحاً به آن ویزای تحصیلی می‌گویند، باید شرایط زیر را که توسط دولت کانادا تعیین شده رعایت کنید:

 • در موسسه آموزشی تعیین شده خود ثبت نام کنید
 • برای موفقیت در درس ها و تکمیل تحصیلات خود تلاش کنید
 • تمام شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی خود را برآورده کنید
 • اگر دیگر شرایط مجوز تحصیل خود را ندارید، تحصیل را متوقف کنید
 • زمانی که مجوز تحصیلی شما منقضی شد، کانادا را ترک کنید (مگر اینکه مجوز موقت یا اقامت دائم دیگری بگیرید).
 • اگر هر یک از شرایط ذکر شده در مجوز تحصیل خود را نقض کنید، مجوز تحصیل شما به طور خودکار بی‌اعتبار می‌شود.

بالا

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی چیست؟
مدارک شخصی برای ویزای تحصیلی کانادا:

 • نامه پذیرش رسمی تحصیلی
 • آخرین مدرک تحصیلی و ریز نمرات
 • سوابق شغلی و بیمه (در صورت شاغل بودن)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • تصویر پاسپورت و شناسنامه
 • سند ازدواج (برای افراد متأهل)
 • یک قطعه عکس
 • نامه طرح تحصیل (استادی پلن)
 • مدرک سطح زبان
 • گواهی پذیرش کبک (برای متقاضیان تحصیل در کبک)
 • گواهی حضانت (برای ویزای دانش‌آموزی)

مدارک مالی:

 • نامه‌های بانک در مورد تمکن مالی
 • رسید پرداخت بخشی از شهریه (دیپازیت)
 • اسناد ملکی

توضیح: مدارک بالا مدارک اصلی مورد نیاز هستند اما ممکن است به بعضی از آنها نیاز نداشته باشید. همچنین ممکن است بسته به شرایطتان، به مدارک بیشتر نیاز باشد.

بالا

آیا می‌توانم بعد از تحصیل در کانادا، اقامت کانادا را بگیرم؟
دانشجویان خارجی که تحصیلات دانگشاهی خود را در کانادا تکمیل می‌کنند فرصت‌های زیادی برای تمدید اقامت خود و در نهایت تبدیل ویزای خود به اقامت دائم کانادا دارند.

اتفاقاً تحصیل شما در کانادا ممکن است شانس شما را برای اخذ اقامت دائم کانادا افزایش بدهد. بسیاری از برنامه‌های مهاجرتی فدرال و استانی برای متقاضیانی که دارای تحصیلات و تجربه کاری در کانادا هستند امتیاز ویژه قائل هستند.

پس از اتمام تحصیلات خود در کانادا، می توانید با اخذ مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) مشغول به کار شوید و تجربه کاری در کانادا به دست آورید. شما بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های کانادا ممکن است بتوانید تا حداکثر سه سال در کانادا کار کنید.

بعد از آن هم می‌توانید از یک از برنامه‌های سیستم اکسپرس اینتری برای اقامت دائم اقدام کنید.

بالا

آیا بعد از تحصیل در کبک هم می‌توانم در کانادا بمانم؟
مسلماً این امکان را دارید که بعد از فارغ‌التحصیل شدن از یکی از دانشگاه های کبک، در این استان بمانید. این‌که دقیقاً باید چکار کنید بستگی به اهداف شما و برنامه شما برای زندگی در کانادا دارد. مثلاً اگر شما علاقمند به اخذ اقامت دائم در استان کبک هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) باشید.

علاوه بر این، می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های مهاجرتی کبک مثل برنامه تجربه کبک (PEQ) یا برنامه کارگران ماهر کبک (QSWP) برای اقامت دائم درخواست بدهید.

بالا

در صورتی که اسپانسر داشته باشید، مدارک مربوط به تمکن مالی (مثل نامه بانک یا سند مالکیت) باید متعلق به اسپانسر باشند.

بالا

آیا ویزای دانشجویی شرط سنی دارد؟
برای ویزای دانشجویی باید حداقل ۱۸ ساله باشید. اما هرچقدر سن شما بالاتر باشد ممکن است احتمال این‌که به شما ویزای دانشجویی بدهند کمتر شود. البته هیچ قانونی برای سقف سنی ویزای دانشجویی وجود ندارد اما بطور منطقی اگر می‌خواهید در مقطع کارشناسی (لیسانس) درس بخوانید، طبیعی است که هرچقدر سن شما از حدود ۲۰ سال بالاتر باشد (مثلاً بالای ۳۰ یا ۴۰) ممکن است به شما ویزا ندهند.

اما اگر بخواهید در مقطع کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) در یکی از دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید، این شانس را دارید که در سن بالاتری اقدام کنید چون برای گرفتن لیسانس حداقل به ۴ سال نیاز داشته‌اید و قرار نیست برای خواندن ارشد زیر ۲۲ سال یا برای خواندن دکتری در کانادا زیر ۲۵ سال باشید.

بالا

آیا ویزای دانشجویی کانادا همان اجازه تحصیل است؟
در سیستم ویزای کانادا، بطور رسمی چیزی به اسم ویزای دانشجویی وجود ندارد و منظور از ویزای دانشجویی همان ویزای موقت همراه با اجازه تحصیل (Study Permit) است.

در واقع هر کس که قصد داشته باشد برای تحصیل به کانادا بیاید، باید ویزای دیدار (Canada Visitor Visa) موقت و یا اجازه سفر الکترونیک (eTa) بگیرد و اگر مدارک او مورد تأیید قرار بگیرد، روی ویزای او اجازه تحصیل هم صادر می‌کنند.

پس بطور خلاصه می‌توان گفت ویزای تحصیلی همان ویزای موقت همراه با اجازه تحصیل است.

بالا

آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در طول تحصیل در کانادا کار کنند؟
اگر در اجازه تحصیل (Study Permit) شما ذکر شده باشد که اجازه کار دارید، می‌توانید در حین تحصیل کار کنید. البته اگر زودتر از شروع تحصیل وارد کانادا شوید، حتی اگر مجور کار هم داشته باشید، تا قبل از شروع تحصیل نمی توانید شروع به کار کنید.

برای گرفتن اجازه کار حین تحصیل حداقل این شرایط را باید داشته باشید:

 • دانشجوی تمام وقت باشید
 • دارای مجوز تحصیلی معتبر باشید
 • شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید

بالا

اگر نیاز به کار برای یک تعاونی یا کارآموزی دارید، باید برای مجوز کار تعاونی یا کارآموزی اقدام کنید. برای چنین شرایطی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • برای تکمیل برنامه‌تان، لازم باشد که کار کنید.
 • دارای مجوز تحصیلی معتبر باشید.
 • موسسه آموزشی که در آن درس می‌خوانید ملزم کرده باشد که همه دانشجویان باید برای دریافت مدرک خود کار کنند.
 • همکاری یا کارآموزی شما حداکثر نصف دوره برنامه تحصیلی شما باشد.
 • اگر در حال گذراندن دوره زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم هستید، یا دوره‌های عمومی می‌گذارنید تا برای برای برنامه دیگری آماده شوید (مثلاً برای شروع رشته اصلی‌تان در حال رفتن به کلاس زبان باشید)، ممکن است واجد شرایط مجوز کار تعاونی نباشید.

بالا

اگر می‌خواهید خارج از دانشگاه کار کنید، مجوز تحصیل شما باید بگوید که می توانید خارج از دانشگاه کار کنید. شما همچنین باید:

 • دانشجوی تمام وقت باشید.
 • در یک برنامه پس از متوسطه (دانشگاهی) ثبت نام کنید.
 • در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کنید که حداقل ۶ ماه طول می‌کشد و منجر به دریافت مدرک، دیپلم یا گواهی می‌شود.
 • شروع به تحصیلی کرده باشید.
 • شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید.

اگر دانشجوی پاره وقت هستید، فقط می‌توانید خارج از دانشگاه کار کنید.

اگر فقط نیمه وقت تحصیلی می‌کنید و شرایط زیر را دارید شاید بتوانید مجوز کار حین تحصیل بگیرید:

 • ترم آخر خود باشید و برای تکمیل برنامه تحصیلی خود نیازی به تحصیلی تمام وقت نداشته باشید.

بالا

چند ساعت می توانم با مجوز تحصیل کار کنم؟
با فرض اینکه در اجازه تحصیل شما ذکر شده که می‌توانید در کانادا کار کنید، اجازه دارید در طول سال تحصیلی ۲۰ ساعت در هفته خارج از دانشگاه کار کنید. همچنین می‌توانید در زمان استراحت‌های بین دو ترم به صورت تمام وقت کار کنید. محدودیت‌های ساعت کار برای کار خارج از دانشگاه است و هیچ محدودیتی برای تعداد ساعات کار در محوطه دانشگاه وجود ندارد.

بالا

آیا من واجد شرایط برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا هستم؟
برای ارزیابی رایگان، می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا من وضعیت شما را برای گرفتن ویزای تحصیلی یا امکان گرفتن اقامت دائم از طریق ویزای تحصیلی و یا سایر روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا ارزیابی کنم و با شما تماس بگیرم.

بالا