مهاجرت از طریق ثبت شرکت در کانادا

ویزای Owner Operator کانادا

با ثبت شرکت در کانادا می‌توان اقامت دائم کانادا را گرفت. در این صفحه می‌خوانید:


ثبت شرکت برای مهاجرت چیست؟
ثبت شرکت در کانادا یا خرید حداقل ۵۱٪ سهام یک شرکت در کانادا (و یا هر بیزینس و کسب و کار در کانادا)، یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری است.

این روش که به آن برنامه مالک گرداننده (Owner Operator) هم می‌گویند، مناسب مهاجرت مدیران خارجی است.

البته این را در نظر داشته باشید که ثبت شرکت در کانادا یک برنامه مهاجرتی مستقیم نیست و شما از طریق ثبت شرکت در این کشور در واقع در کانادا سرمایه‌گذاری می‌کنید تا بتوانید از طریق راه‌های مختلف مهاجرتی برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

در برنامه مالک گرداننده، شما بطور مستقیم اقامت کانادا را نمی‌گیرید بلکه با تأسیس شرکت در کانادا، ابتدا ویزای کار کانادا را می‌گیرید که به آن ورک پرمیت می‌گویند و یک ویزای موقت است. بعد از ورود به کانادا و برقراری شرایط لازم، می‌توانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

ثبت شرکت در کانادا تحت برنامه مهاجرتی فدرال موسوم به نیروی کار خارجی موقت (TFWP) انجام می‌شود.

بالا

با ثبت شرکت از چه طریقی می توانم اقامت کانادا را بگیرم؟
روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا برای ثبت شرکت در کانادا عبارتند از زیرمجموعه‌های برنامه IMP، انواع ویزای کارآفرینی مثل کارآفرینی استانی و کارآفرینی کبک، ویزای استارتاپ و ویزای خوداشتغالی.

حداقل شرایط ثبت شرکت در کانادا چیست؟
شرط‌های اصلی برای ثبت شرکت در کانادا شروط زیر هستند:

 • داشتن حداقل ۱۸ سال سن برای کسی که می‌خواهد شرکت را ثبت کند
 • برخورداری از سوابق مدیریت یا مالکیت بیزینس در کشور مبدا
 • تمکن و سرمایه کافی
 • ارائه بیزینس پلن قوی و طرح تجاری برای ثبت شرکت در کانادا
 • عدم سابقه ورشکستگی در بیزینس‌های قبلی
 • عدم سوءسابقه

بالا

ویزای Owner Operator چیست و چطور با آن اقامت دائم کانادا را بگیرم؟
با ثبت شرکت در کانادا یا خریدن یک بیزینس نمی‌توانید در ابتدا اقامت دائم کانادا را بگیرید اما از این طریق می‌توانید ویزای کار بگیرید و شرکتی که ثبت کرده‌اید را راه بیاندازید.

بعد از یک سال که کسب و کار خود را اداره کردید، با ارائه مدارک مالی و پرداخت‌های مالیاتی و سایر مدارک لازم می‌توانید از طریق روش مهاجرتی اکسپرس اینتری برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

بالا

چرا از ابتدا از طریق اکسپرس اینتری اقدام نکنم؟
اگر از طریق ثبت شرکت اقدام کنید و تأییدیه LMIA را از اداره کار بگیرید، بین ۵۰ تا ۲۰۰ امتیاز به نمره اکسپرس اینتری شما اضافه می‌شود و شانس شما به حداکثر می‌رسد.

منظور از راه انداختن شرکت و بیزینس در کانادا چیست؟
برای اقدام برای اقامت دائم کانادا، ابتدا باید شرکت خود را فعالی کنید یعنی کارمندانی استخدام کنید و بر اساس طرح تجاری که قبلاً ارائه داده‌اید، فعالیت شرکت خود را شروع کنید. پس از آن هم باید فعالیت شرکت شما به سوددهی برسد تا بتوانید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید.

بالا

قوانین ثبت شرکت در کانادا چگونه است؟
کارآفرین‌های خارجی هم در کانا می‌توانند مثل کانادایی‌ها در استان‌های مختلف این کشور بیزینس خود را ثبت کنند و تبدیل به یک مالک بیزینش شوند.

منظور از مالک بیزینس در کانادا کسی است که در کانادا یک واحد تجاری دارد و خودش آن را مدیریت می‌کند.

در نظر داشته باشید که در کانادا حتی اگر کمتر از ۱۰ کارمند یا کارگر هم داشته باشید، مالک بیزینس به حساب می‌آیید و برای ثبت شرکت در کانادا لازم نیست حتماً یک بیزینس بزرگ داشته باشید. مثلاً صاحب یک هتل بزرگ و کسی که یک قنادی کوچک دارد هر دو در کانادا مالک بیزینس به حساب می‌آیند.

البته برای این‌که با ثبت شرکت در کانادا بتوانید به این کشور مهاجرت کنید باید در کشور خودتان هم صاحب کسب و کار باشید و بتوانید یک طرح تجاری (بیزینس پلن) قوی و استاندارد به اداره مهاجرت کانادا ارائه بدهید و نشان بدهید که توانایی اداره کسب و کار مورد نظر در کانادا را دارید.

در چنین شرایطی می توانید از طریق یکی از برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا مثل IMP، ویزای C11، ویزای استارتاپ و سایر برنامه‌های سرمایه‌گذاری در کانادا ویزای کار بگیرید و همراه خانواده خود به کانادا مهاجرت کنید.

علاوه بر ویزای Owner Operator، یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت و بیزینس، ویزای C11 است.

بالا

آیا قبل از مهاجرت می‌توانم شرکت ثبت کنم؟
در بعضی از استان‌های کانادا باید حتماً شهروند یا مقیم دائم کانادا باشید تا بتوانید شرکت ثبت کنید. در این صورت می‌توانید با مشورت با ما در ویزاپدیا، استانی را انتخاب کنید که این شرط را نداشته باشد و یا از طریق شریک شدن با یک شهروند کانادایی یا کسی که اقامت دائم کانادا دارد شرکت خود را تأسیس کنید.

یک راه دیگر هم این است که یک بیزینس فعال را بخرید و طبق طرح تجاری خود، آن بیزینس را توسعه بدهید.

بالا

مزایای مهاجرت به کانادا از روش تأسیس شرکت در کانادا چیست؟
روش‌های متعددی برای مهاجرت به کانادا از طریق سرمایه‌گذاری وجود دارد از جمله: ویزای استارتاپ کانادا، ویزای کارآفرینی C11، برنامه کارآفرینی استانی، یا سرمایه‌گذاری کبک.

اما برای این‌که بهترین روش سرمایه‌گذاری به کانادا را که مناسب شرایط شماست انتخاب کنید، بعضی از مزایای مهاجرت از طریق تأسیس شرکت در کانادا را در زیر برای شما می‌نویسیم و با روش‌های دیگر مقایسه می‌کنیم:

 • در برنامه‌های سرمایه‌گذاری استانی، ظرفیت‌ها محدود است و متقاضیان واجد شرایط وارد استخر متقاضیان (pool) می‌شوند و بعد از آن، متقاضیان برتر انتخاب می‌شوند اما در روش ثبت شرکت (مالک گرداننده)، هیچ ظرفیت محدودی وجود ندارد و شما با کسی رقابت نمی‌کنید.
 • در مهاجرت از طریق تأسیس شرکت یا خریدن بیزینس در کانادا، شما خودتان شهر و استان محل ثبت شرکت یا خریداری بیزینس را انتخاب می‌کنید.
 • برای گرفتن ویزای مالک گرداننده (ثبت شرکت)، برای این‌که ورک پرمیت بگیرید لازم نیست رشته تحصیلی شما مرابط با شغل و بیزینس مربوطه باشد. البته سوابق شغلی و مدیریتی شما باید با کسب و کار مورد نظر مرتبط باشد.
 • در ویزای استارتاپ کانادا، باید تأییدیه یک شرکت سرمایه‌گذاری مورد تأیید دولت کانادا را بگیرید تا بتوانید در کانادا استارتاپ راه بیندازید، اما در روش تأسیس شرکت، نیازی به معرفی سرمایه‌گذار نیست.
 • حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت یا خریدن بیزینس در کانادا ۱۵۰ هزار دلار کانادا است اما در روش سرمایه‌گذاری کبک سرمایه بیشتری باید داشته باشید.
 • وقتی با تأسیس شرکت در کانادا ویزای کار و ورک پرمیت می‌گیرید، همسر شما هم اپن ورک پرمیت (Open Work Permit) می‌گیرد که می‌تواند برای هر کارفرمای کانادایی در هر حوزه‌ای کار کند. فرزندان زیر ۱۸ سال شما هم امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادا را خواهند داشت.

بالا

انواع شرکت در کانادا چیست؟
در کانادا سه نوع شرکت می‌توانید ثبت کنید یعنی برای ثبت شرکت در کانادا ۳ گزینه دارید. باید در نظر داشته باشید که با ثبت شرکت در کانادا تعهداتی پیدا می‌کنید و البته صاحب حق و حقوقی هم می‌شوید.

شرکت سهامی:
شرکت سهامی (Corporation) در کانادا تقریباً مشابه شرکت‌های سهامی عام و سهامی خاص در ایران است یعنی بیزینس و فعالیت تجاری و اقتصادی شما بعد از ثبت شرکت در کانادا یک شخص حقوقی به حساب می‌آید و مسئولیت امور به شرکت سهامی واگذار می‌شود نه یک فرد.

شرکت سهامی به این صورت است که افراد مسئولیت محدود و مشخصی در شرکت دارند و اگر شرکت دچار خسارت شود، فقط به اندازه‌ای که در شرکت سهم دارند متعهد هستند که جبران خسارت کنند.

فعالیت شرکت‌های سهامی در کانادا می‌تواند به صورت استانی و یا فدرال (سراسری) باشد. همجنین مجوز شرکت‌های سهامی در کانادا نیازی به تمدید ندارد.

مالکیت انحصاری:
یکی از آسان‌ترین روش‌های ثبت شرکت در کانادا از طریق مالکیت انحصاری (Sole Proprietorship) است.

در این روش بیزینس مربوطه به اسم یک فرد ثبت می‌شود و شما مسئول تمام بدهی‌ها و سوددهی‌های شرکت هستید. البته درآمد حاصل از فعالیت تجاری شرکت‌تان هم با درآمد شخصی شما جمع می‌شود و مالیت پرداختی افزایش پیدا می‌کند.

دلیل آسان بودن ثبت شرکت با مالکیت انحصاری هم همین مسائل است.

مشارکتی:
با ثبت شرکت از نوع مشارکتی یا تعاونی (Partnership General)، دو یا چند نفر با هم شراکت می‌کنند.

از آنجایی که مسائل حقوقی در این نوع شراکت کمی سخت و پیچیده است، معمولاً افراد خیلی نزدیک مثل زن و شوهر و یا خواهر و برادرها آن را با هم انجام می‌دهند.

در این شیوه، سود و زیان و البته درآمد، بین شرکاء تقسیم می‌شود. با این‌که ثبت شرکت در روش مشارکتی سخت‌تر است اما مزایای مالیاتی زیادی دارد.

برای این‌که بتوانید تفاوت انوع شرکت در کانادا را بهتر مقایسه کنید، ویژگی‌های انواع شرکت در کانادا را در حدول زیر برای شما خلاصه کرده‌ایم:

بالا

نوع شرکت در کانادامزایاچالش‌ها
شرکت سهامیجبران خسارت: به عده شرکت نه سهام‌دار.
در صورت شکایت: اموال مالک توقیف نمی‌شود.
در صورت فوت: منحل نمی‌شود.
نیاز به تمدید: ندارد.
هزینه ثبت شرکت در کانادا: بالا.
احتمال اختلاف نظر.
مالیات: شامل سودهای شخصی.
مالکیت انحصاریهزینه ثبت شرکت در کانادا و راه‌اندازی: کم.
ساختار: ساده.
اداره: راحت.
تصمیم‌گیری‌ها: مالک.
سود: متعلق به مالک.
بدهی‌ها: مالک.
تآمین سرمایه: مالک.
نیاز به تمدید: ندارد.
در صورت فوت: منحل می‌شود.
مشارکتیهزینه ثبت شرکت در کانادا: زیاد نیست.
مزایای مالیاتی: دارد.
سود و هزینه: تقسیم بین اعضاء.
مسؤولیت ضرر: تمام اعضاء.
در صورت شکایت: توقیف دارایی هر سهام‌دار برای تسویه.
مالیات: شامل درآمد شخصی.
جدول مقایسه ثبت انواع شرکت در کانادا

بالا

شرایط ثبت شرکت در کانادا چیست؟
برای مهاجرت به کانادا از طریق ثبت شرکت و برنامه مالک گرداننده (Owner Operator)، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • عدم سوءپیشینه
 • توان و تمکن مالی برای ثبت شرکت (شروع بیزینس) در کانادا (باید مدرک ارائه کنید)
 • دانش کافی در زبان انگلیسی یا زبان فرانسه (مدرک لازم نیست)
 • مدرک تحصیلی حداقل دیپلم دبیرستان
 • حداقل ۳ سال سابقه مدیریتی قابل اثبات و مرتبط با زمینه کاری شرکتی که قرار است در کانادا ثبت کنید
 • موفقیت (ورشکسته نشدن) در بیزینس قبلی که در آن سابقه مدیریت دارید
 • ارائه بیزینس پلن (طرح تجاری)
 • دریافت تأییدیه LMIA از اداره کار کانادا
 • ارائه آدرس فیزیکی در کانادا

بالا

امتیازات ثبت شرکت در کانادا چیست؟
بعضی از مزایای ثبت شرکت در کانادا را در زیر می‌خوانید:

 • بخاطر سیاست جذب مهاجر کانادا از بین نیروی کار ماهر و متخصص از کشورهای دنیا، نیروی کار کانادا افراد ماهر هستند که باعث می‌شود بهره‌وری، نوآوری و سود شرکت شما در کانادا و هر فعالیت تجاری که دارید افزایش پیدا کند.
 • اصولاً قوانین کانادا در جهت حمایت از کسب‌وکارهای داخلی کانادا است تا در بتوانند سطح جهانی رقابت کنند و توسعه پیدا کنند. این امر چشم‌انداز خوشایندی برای شرکت‌های خارجی هم ایجاد می‌کند.
 • با ثبت شرکت در کانادا امکان اخذ اقامت دائم وجود دارد.
 • شرکت‌هایی که باعث پیشرفت اقتصاد این کشور می‌شوند، توسط دولت و قوانین کانادا حمایت می‌شوند.
 • حفاظت از مالکیت معنوی (IP) در کانادا بسیار جدی است. بنابراین شما نباید نگران سرقت ایده و مسائل مربوط به کپی رایت و مالکیت معنوی در کانادا داشته باشید. این نکته مخصوصاً برای شرکت‌هایی که بر پایه تکنولوزی هستند و فناوری‌، محصولات، خدمات یا سیستم‌های منحصر به فرد و نوآورانه تولید می‌کنند، بسیار مهم است.
 • به لطف سیاست‌های مهاجرپذیری دولت کانادا، نیروی کار در کانادا بسیار متنوع است و شما با ثبت شرکت در کانادا حق انتخاب زیادی برای استخدام کارمند و نیروی متخصص دارید.
 • کانادا توسط سه اقیانوس احاطه شده است: اقیانوس اطلس، اقیانوس آرام و قطب شمال. به همین دلیل است که کانادا بیش از ۵۵۰ بندر دریایی دارد که آن را به یکی از قطب‌های حمل و نقل تبدیل کرده است. این ویژگی، موقعیت خوبی برای کارآفرینان خارجی ایجاد کرده است.
 • ثبت شرکت در کانادا نسبت به بعضی از کشورهای دیگر حتی کشورهای پیشرفته پروسه راحت‌تری دارد.
 • بیزینس‌های خارجی نرخ مالیات بر درآمد شرکتی پایینی دارند و گاهی هم حتی مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند. کانادا یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات در بین کشورهای G7 را دارد.
 • برای شروع فرایند ثبت شرکت در کانادا نیازی به اخذ ویزای توریستی کانادا ندارید.
 • با ثبت شرکت در کانادا و اخذ ویزای کاری، همسر و فرزندان شما می‌توانند شما را در مهاجرت به کانادا همراهی کنند. فرزندان می‌توانند به صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل کنند و همسر متقاضی می‌تواند ویزای کار باز (Open Work Permit) بگیرد و برای هر کارفرمایی و در هر حوزه‌ای کار کند.
 • این امکان وجود دارد که سرمایه خود را به صورت قانونی به کانادا منتقل کنید.
 • اقتصاد کانادا در بین باثبات‌ترین اقتصادهای جهان است. دستمزدها در کانادا مدام افزایش پیدا می‌کنند ولی قیمت کالاها و خدمات بج موارد استثنائی، نوسان چندانی ندارند. همین باعث شده است که شهروندان یعنی هم کارمندان و کارگران و هم کارفرماهای کانادایی از وضعیت بازار اطمینان نسبی داشته باشند.
 • بعد از ورود به کانادا می‌توانید یک بیزینس دیگر بخرید یا بیزینس خود را تغییر دهید.

بالا

چطور تأییدیه LMIA بگیرم؟
باید ثابت کنید که ثبت شرکت در کانادا و بیزینسی که قرار است راه بیاندازید، به اقتصاد کانادا کمک خواهد کرد. طرح تجاری شما تا حد زیادی می‌تواند این نکته را ثابت کند.

مراحل دریافت ویزای کار از طریق ثبت شرکت چیست؟
مراحل کلی اخذ ورک پرمیت از طریق ثبت شرکت را در زیر می‌ببینید:

مرحله یک: ابتدا باید شرکت خود را کانادا ثبت کنید.

مرحله دو: دریافت تأییدیه LMIA از اداره کار کانادا

مرحله سه: ساختن حساب کاربری در وبسایت اداره مهاجرت کانادا

مرحله چهار: جواب دادن به سؤالات در و پیش رفتن در مراحل مختلف

مرحله پنج: پرداخت هزینه تقاضا (اپلیکیشن) و انگشت‌نگاری

مرحله شش: گرفتن وقت از سفارت کانادا در یکی از کشورهای منتخب

مرحله نهایی: دریافت ویزا و گرفتن پاسپورت‌تان که برچسب ویزا خورده است

بالا

آیا می‌توان بدون نیاز به LMIA در کانادا شرکت ثبت کرد؟
یکی از راه‌هایی که می‌توان بدون نیاز به مجوز LMIA برای ثبت شرکت در کانادا اقدام کرد، از طریق برنامه جابجایی بین‌المللی (IMP) است که به آن برنامه موبیلیتی کانادا یا برنامه پویایی هم می‌گویند..

برنامه International Mobility Program به کارفرمایان کانادا اجازه می‌دهد بدون نیاز به مجوز ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) نیروهای کار خارجی را استخدام کنند و دولت کانادا هم به آنها مجوز کار موقت می‌دهد. بخاطر این‌که در این روش از گرفتن LMIA معاف است، فرایند استخدام هم ساده‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. برنامه جابجایی بین‌المللی (IMP) باعث می‌شود منافع اقتصادی و فرهنگی کانادا تأمین شود.

روش‌های مختلفی تحت برنامه IMP وجود دارند که مهم‌ترین آنها ویزای C11، ویزای ICT کانادا است.

ویزای IMP کانادا در دو نوع کلوز ورک پرمیت (Closed Work Permit) و اوپن ورک پرمیت (Open Work Permit) صادر می‌شود.

بالا

تفاوت اجازه کار باز و اجازه کار بسته چیست؟
اجازه کار بسته (Closed Work Permit) یعنی شما باید برای کارفرمای کانادایی مورد نظر که مشخصات او را به اداره مهاجرت داده‌ای و عنوان شغلی مورد نظر کار کنید که ادعا کرده‌اید و بر اساس آن به شما اجازه کار داده‌اند.

اجازه کار باز (Open Work Permit) یعنی شما می‌توانید برای هر کارفرما یا موقعیت شغلی و در هر حوزه‌ای کار کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های ورک پرمیت بسته (محدود) و اوپن ورک پرمیت این است که ورک پرمیت بسته به پیشنهاد کار از طریف یک کارفرمای کانادایی نیاز دارد اما برای دریافت اوپن ورک پرمیت نیاز به جاب آفر ندارید. اما در هر صورت هیچکدام از این دو نوع اجازه کار نیاز به تاییدیه LMIA ندارند.

بالا

آیا روش‌های دیگر سرمایه‌گذاری برای گرفتن اقامت دائم کانادا وجود دارد؟
بله. کانادا روش های متنوعی برای سرمایه‌گذاری در کانادا و گرفتن اقامت دائم کانادا معرفی کرده است.

آیا من واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا هستم؟
برای ارزیابی رایگان، می‌توانید فرم زیر را پر کنید تا من وضعیت شما را برای اقامت دائم کانادا از طریق ثبت شرکت و یا سایر روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا ارزیابی کنم و با شما تماس بگیرم.

بالا