اکسپرس اینتری کانادا ۲۰۲۴

در این صفحه تمام جزییات روش اکسپرس اینتری را توضیح داده‌ام. در این صفحه می‌خوانید:


ویزای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟
حتماً شما هم در پروسه جستجو درباره مهاجرت به کانادا، اسم اکسپرس انتری را شنیده‌اید. این روش مهاجرتی در سال ۲۰۱۵ توسط دولت کانادا معرفی شد و به‌سرعت به یکی از پرطرفدارترین روش‌های مهاجرت به کانادا تبدیل شد.

اکسپرس اینتری در اصل برای این ایجاد شد که نیاز بازار کار به نیروی متخصص برآورده شود و نیز اداره مهاجرت کانادا هم بتواند در هر مقطع افراد واجد شرایط را انتخاب کند.

به همین دلیل است که در سیستم اکسپرس انتری به شما امتیاز می‌دهند و اگر حدنصاب را بگیرید، از بین متقاضیانی که بیشترین امتیاز را دارند، افراد واجد شرایط را برای تقاضای اقامت دائم کانادا دعوت می‌کنند.

این برخلاف روش‌های سرمایه‌گذاری در کانادا است و شما با کسی رقابت نمی‌کنید و فقط مدارک و شرایط شما را ارزیابی می‌کنند تا ببینند واجد شرایط هستید یا نه.

بالا

معیارهای امتیازدهی اکسپرس انتری چیست؟
اگر از طریق اکسپرس اینتری برای اقامت کانادا اقدام کنید، ابتدا شما را بر اساس فاکتورهای زیر ارزیابی می‌کنند و به شما امتیاز می‌دهند:

 • سطح زبان
 • سن
 • سطح تحصیلات
 • جاب آفر
 • سابقه کاری
 • جاب آفر
 • انطباق‌پذیری

این مرحله حداکثر ۱۰۰ امیتاز دارد و اگر بتوانید حداقل ۶۷ امتیاز بگیرید، از فیلتر اولیه عبور می‌کنید و وارد استخر متقاضیان واجد شرایط می‌شوید. جدول حداکثر امتیاز برای هر فاکتور را در جدول زیر می بینید:

معیارحداکثر امتیاز
زبان۲۸
سن۱۲
تحصیلات۲۵
سابقه کاری۱۵
جاب آفر۱۰
انطبق‌پذیری۱۰
جمع۱۰۰
برای محاسبه امتیاز خودتان می‌تواند به فرم امتیازشماری پایین صفحه مراجعه نمایید.

بالا

منظور از انطباق‌پذیری این است که شما تا چه حد می‌توانید در جامعه کانادا از عهده کارها و مسائل مختلف بربیایید. یعنی علاوه بر امتیازهای مختلف برای زبان و تحصیلات و سایر فاکتورها، یک امتیاز هم جداگانه به شما می‌دهند تا ببینند شما و همسرتان (اگر متأهل باشید)، با توجه به این‌که مثلاً همسرتان جاب آفر دارد یا نه، یا قبلاً در کانادا کار کرده‌اید یا نه و یا کسی را در کانادا دارید یا نه، چقدر کارتان برای زندگی در کانادا راحت‌تر خواهد بود.

معیارهای انطابق‌پذیریامتیاز
سابقه تحصیل در کانادا (خودتان)۵
سابقه تحصیل در کانادا (همسرتان)۵
سابقه کار در کانادا (خودتان)۱۰
سابقه کار در کانادا (همسرتان)۱۰
جاب آفر همسرتان۵
اقوام درجه ۱ در کانادا۵
زبان همسرتان (حداقل CLB 4)۵
حداکثر امتیازی که می‌توانید برای انطباق‌پذیری بگیرید، ۱۰ امتیاز است.

بعد از آن‌که از مرحله اول حداقل ۶۷ امتیاز گرفتید و وارد مرحله استخر متقاضیان شدید، آنجا توسط یک سیستم ارزیابی دیگر موسوم به سیستم رتبه بندی جامع (CRS) بر اساس معیارهای دقیق‌تری ارزیابی می‌شوید.

در مرحله استخر متقاضیان، هیچ حدنصاب ثابتی وجود ندارد و طبق ظرفیت و نیازهای مقطعی کشور کانادا، افرادی انتخاب می‌شوند که امتیاز بیشتری داشته باشند و کانادا بیشترین نیاز را به مهارت آنها داشته باشد.

بالا

برای اکسپرس اینتری چه مهارتی باید داشته باشم؟
اکسپرس اینتری برای برآورده کردن نیاز بازار کار کانادا معرفی شده است. پس طبیعی است که در این روش دنبال افرادی باشند که مهارت یا تخصصی دارند که در جامعه کانادا مورد نیاز باشد.

درست است که محور اصلی اکسپرس انتری مهارت و تخصص (و شغل) است اما برای ارزیابی شما در اکسپرس اینتری فقط به شغل شما نگاه نمی‌کنند بلکه مجموع شغل، تحصیلات، زبان، توانایی جذب در جامعه و معیارهای دیگر را با هم در نظر می‌گیرند تا مطمئن شوند شما، هم در کانادا بدون مشکل جذب بازار می‌شوید و هم در کار و زندگی خود نسبتاً موفق خواهید بود.

برای این‌که ببینید واجد شرایط برای روش اکسپرس اینتری هستید یا نه، می‌توانید فرم ارزیابی و امتیازدهی مخصوص اسکیلد ورکر را که پایین این صفحه است پر کنید و بعد از ارسال آن، من آن را بررسی می‌کنم و با شما تماس می‌گیرم.

بالا

شغل من برای اکسپرس اینتری چه امتیازی دارد؟
در سیستم اکسپرس اینتری، تمام مشاغل مورد نیاز کانادا را در یک لیست طولانی آورده‌اند که به آن لیست «دسته بندی مشاغل ملی» یا National Occupational Classification می‌گویند که مخفف آن NOC است. قبل از محاسبه امتیاز سابقه کارتان، بهتر است عنوان شغلی خودتان را در لیست NOC پیدا کنید.

گاهی ممکن است عنوان شغلی خودتان را به انگلیسی ترجمه کنید اما آن را در لیست مشاغل مورد نیاز کانادا پیدا نکنید. اگر این اتفاق افتاد، بهتر است به شرح وظایف مشاغل و حدود مهارت‌ها و وظایف لیست مشاغل دقت کنید، نه عنوان دقیق شغل‌ها.

دولت کانادا تمام مشاغل و مهارت های مختلف در لیست NOC را به شش دسته زیر تقسیم کرده است. در جدول زیر تعریف هر کدام از این گروه‌های شغلی را می‌بینید تا ببینید شغل شما جز کدام دسته است:

دسته‌بندیتعریف و شرایطمثال
TEER 0منصب‌های مدیریتیمدیر تبلیغات
مدیر مالی
TEER 1معمولاً نیاز به تحصیلات آکادمیکمشاور مالی
مهندس نرم‌افزار
TEER 2۲ سال دوره و:
شاید تحصیل در کالج و:
نظارت قبل از شروع
تکنیسین وب
تکنولوژیست آزمایشگاه
TEER 3۶ ماه آموزش ضمن خدمت و:
شاید تحصیل در کالج
نانوا
دستیار دندانپزشک
TEER 4چند هفته آموزش ضمن خدمت و:
دیپلم مدرسه
پرستار کودک
فروشنده خرده‌فروش
TEER 5اموزش مختصر
بدون نیاز به تحصیلات رسمی
کارگر فضای سبز
راننده پیک
مشاغلی ستون سوم فقط مثال هستند و دسته‌های شغلی شامل شغل‌های بیشتری است.

بالا

امتیازی که شما برای شغل‌تان می‌گیرید، در واقع مربوط به میزان سابقه شما در آن شغل است. امتیاز تقریبی مشاغل مختلف با سابقه کار متفاوت در در جدول زیر برای شما نوشته‌ام:

سابقه کارامتیاز
کمتر از ۱ سالصفر
۱ سال۹
۲ تا ۳ سال۱۱
۴ تا ۵ سال۱۳
۶ سال یا بیشتر۱۵
این امتیازها تقریبی هستند و ممکن است بسته به روش انتخابی شما و نوع شغل‌تان تغییر کنند.

بالا

زبانم باید در چه حدی باشد؟
در روش اکسپرس انتری، زبان یکی از معیارهای مهم امتیازدهی است. بنابراین من همیشه به مراجعانم توصیه می‌کنم که از لحظه‌ای که برای مهاجرت به کانادا تصمیم می‌گیرید، روی زبان خود کار کنید. مهم نیست زبان شما چقدر خوب است چون اگر بتوانید نمره بالاتری در آیلتس بگیرید، شانس خود را افزایش می‌دهید.

دولت کانادا برای یکسان‌سازی ارزیابی سطح زبان، نمره آزمون‌های رسمی زبان‌های انگلیسی و فرانسه را به سیستم ارزیابی کانادا تبدیل می‌کند که به آن «معیار سطح زبان کانادا» می‌گویند. این معیار استاندارد به انگلیسی می‌شود Canadian Language Benchmark که به اختصار به آن CLB می‌گویند و به زبان فرانسوی هم می‌شود Niveaux de Competence Linguistique Canadiens که به اختصار به آن NCLC می‌گویند.

یعنی اگر نمره آیلتس خود را به اداره مهاجرت ارائه بدهید، آن را به CLB تبدیل می‌کنند و سپس طبق نمره CLB به شما امتیاز می‌دهند. اگر هم نمره یکی از آزمون‌های رسمی فرانسه مثل آزمون TEF یا آزمون TCF را ارائه بدهید، باز هم آن را تبدیل به NCLC می‌کنند و به شما امتیاز می‌دهد.

بالا

جدول کلی تبدیل سطح زبان به CLB یا NCLC:

سطح زبانمعادل CLB/NCLC
A0 یا Pre-A1
A1 (مبتدی ۱)۱-۲
A2 (مبتدی ۲)۳-۴
B1 (متوسط ۱)۵-۶
B2 (متوسط ۲)۷-۸
C1 (پیشرفته)۹-۱۰
C2 (کاملاً مسلط)۱۱-۱۲
سطح زبان افراد طبق استاندارد اروپایی (موسوم به CEFR) از A تا C سطح‌بندی می‌شود.

خبر خوب این است که شما اگر علاوه بر انگلیسی، فرانسوی هم بلد باشید، می‌توانید امتیاز خود را بالا ببرید و شانس قبولی خود را در پروسه گرفتن اقامت دائم کانادا افزایش بدهید. اگر هم زبان فرانسه شما خیلی خوب است، می‌توانید همزمان انگلیسی خودتان را هم تقویت کنید تا مثلاً از سطح متوسطه به سطح پیشرفته برسید.

این‌که شما برای سطح زبان‌تان چه امتیازی می‌گیرید، بستگی به این دارد که عنوان شغلی‌تان در کدام دسته از مشاغل مورد نیاز کانادا باشد. بعضی از مشاغل نیاز به سطح زبان بالاتری دارند پس اگر سطح زبان شما بالا باشد ممکن است نسبت به یک شغل دیگر که نیاز به زبان پیشرفته ندارد، امتیاز بیشتری بگیرید.

بالا

حداقل سطح زبان برای مشاغل گروه‌های مختلف را در جدول زیر می‌بینید:

نوع شغلبرای انگلیسیبرای فرانسه
TEER 0-1CLB 7NCLC 7
TEER 2-3CLB 5NCLC 5
حداقل سطح زبان بستگی به این دارد که زبان رسمی اول خود را انگلیسی انتخاب کرده باشید یا فرانسه.

علاوه بر تقویت زبان (انگلیسی و فرانسه)، این را هم در نظر داشته باشید که اگر انگلیسی شما خیلی خوب باشد، باز هم تضمینی نیست که نمره آیلتس شما هم حتماً خیلی خوب بشود. آزمون آیلتس ترفندها و تکنیک‌هایی دارد که با یک دوره چند ماهه آمادگی آیلتس می‌توانید نمره ایلتس خود را حدود ۱ یا حتی ۲ نمره (Band Score) بالا ببرید. تازه این در صورتی است که زبان خود را تقویت نکنید.

توصیه همیشگی من به مراجعانم این است که از ابتدا روی انگلیسی و فرانسه خود کار کنید و چند ماه قبل از این‌که بخواهید آزمون بدهید، روی مهارت‌های آزمون مربوطه کار کنید. طبق تجربه این چند سال، مراجعانی که برای تقویت زبان خود وقت نگذاشته‌اند خیلی اوقات فقط بخاطر چند امتیاز ریجت شده‌اند در حالی که تنها چند ماه وقت گذاشتن برای کلاس زبان می‌توانست سرنوشت آنها را عوض کند.

بالا

هزینه اکسپرس اینتری چقدر است؟
هزینه پروسه‌های مختلف اقامت دائم کانادا از ابتدای ماه مه ۲۰۲۴ (یعنی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳) تغییر کرده است. هزینه‌های زیر طبق قیمت‌های جدید است.

هر شخصهزینه
متقاضی اصلی۱۵۲۵ دلار
همسر۱۵۲۵ دلار
هزینه بر حسب دلار کانادا نوشته شده است.

هزینه جدول بالا مجموع هزینه پروسه (۹۵۰ دلار) و حق اقامت (۵۷۵ دلار) است.

بالا

امتیاز تحصیلات چطور محاسبه می‌شود؟
در مرحله اول ارزیابی اکسپرس انتری برای تحصیلات حداکثر می‌توانید ۲۵ امتیاز بگیرید. جدول امتیاز مدارک مختلف تحصیلی را در زیر می‌بینید:

آخرین مدرک تحصیلیامتیاز
زیر دیپلم
دیپلم دبیرستان۵
فوق دیپلم یک ساله۱۵
فوق دیپلم دو ساله۱۹
لیسانس (کارشناسی)۲۱
فوق لیسانس (ارشد)۲۳
دکترا۲۵
جدول امتیاز آخرین مدرک تحصیلی در اکسپرس اینتری

بالا

آیا اکسپرس اینتری همان اسکیلد ورکر است؟
سیستم اکسپرس انتری شامل سه دسته می‌شود و یکی از زیرمجموعه‌های اصلی آن همان اسکیلد ورکر یا کارگر ماهر است. سه دسته روش اکسپرس اینتری عبارتند از:

فدرال اسکیلد ورکر (Federal Skilled Worker):

این روش از اکسپرس اینتری برای افرادی است که خارج کانادا درس خوانده‌اند و کار کرده‌اند و حالا می‌خواهند بخاطر مهارت و شغل و تخصص‌شان به کانادا مهاجرت کنند. بیشتر ایرانی‌هایی که از طریق اکسپرس اینتری اقدام می‌کنند در این دسته قرار می‌گیرند.

فدرال اسکیلد ترید (Federal Skilled Trades):

اسکیل ترید مناسب افرادی است که در یکی از مشاغل دسته اسکیل ترید سابقه کار دارند و نیز از یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد کاری دارند. و سپس برای اقامت دائم کانادا اقدام می‌کنند.

تجربه کار در کانادا (Canadian Experience Class):

این روش مناسب‌ترین روش مهاجرت به کانادا برای افرادی است که در کانادا سابقه کار کردن دارند.

بالا

شرایط اولیه اقدام از طریق اکسپرس اینتری چیست؟
برای این‌که بتوانید از طریق اکسپرس اینتری ثبت نام کنید باید شرایط یکی از برنامه‌های زیرمجموعه اکسپرس اینتری را داشته باشید.

شرایط اولیه اسکیلد ورکر:

 • حداقل ۱ سال سابقه کار
 • مدرک زبان سطح CLB 7 به بالا
 • کسب ۶۷ امتیاز در ارزیابی اولیه

شرایط اولیه برای اسکیلد ترید:

 • حداقل ۲ سال سابقه کار در مشاغل مورد نیاز
 • جاب آفر یا گواهی صلاحیت
 • مدرک زبان (سطح مورد نیاز بستگی به سطح مهارت و سابقه کار دارد.)

شرایط اولیه برای برنامه تجربه کار در کانادا:

 • حداقل ۱ سال سابقه کار در کانادا
 • مدرک زبان (متناسب با مهارت)

بالا

روش فدرال چه فرقی با استانی دارد؟
سیستم دولت کشور کانادا فدرال است یعنی یک سری قوانین سرتاسری (فدرال) وجود دارد که در همه کشور یکسان است. بعضی از قوانین هم استانی هستند یعنی در هر استان ممکن است قوانین آن با هم فرق داشته باشد. مثلاً قانون کلی طلاق در کانادا فدرال است اما بعضی از قوانین مربوط به نوبت‌دهی یا مراجعه به دادگاه خانواده ممکن است از این استان به آن استان فرق کند.

بعضی از روش‌های مهاجرت به کانادا هم فدرال هستند یعنی شما با دولت فدرال کانادا سر و کار دارید و در نهایت به کشور کانادا (هر استانی که بخواهید) مهاجرت می‌کنید. بعضی از روش‌های دیگر هم استانی هستند یعنی دولت هر استان تصمیم می‌گیرد که شما را بپذیرد یا نه.

بعضی از روش‌ها ترکیبی از این دو روش هستند. یعنی شما ابتدا از طریق استان مربوطه اقدام می‌کنید و اگر تأییدیه استان مربوطه را بگیرید، سپس از طریق اکسپرس انتری اقدام می‌کنید و امتیاز مربوط به آن استان را می‌گیرید و در انتها هم باید فقط به آن استان مهاجرت کنید.

بالا

آیا من واجد شرایط برای اکسپرس اینتری هستم؟
برای تخمین امتیازتان در روش نیروی کار ماهر (اکسپرس اینتری)، می‌توانید فرم امتیازدهی اکسپرس اینتری زیر را پر کنید تا من وضعیت و امتیاز احتمالی شما را ارزیابی و با شما تماس بگیرم.

بالا