کارمندان اداره مهاجرت لازم نیست نواقص پرونده را گوشزد کنند

دادگاه فدرال کانادا به تازگی در مورد پرونده تقاضای مهاجرت یک ایرانی به کانادا اعلام کرده است که افسری که پرونده های مهاجرت را بررسی میکند، اگر مدارک متقاضیان مهاجرت نقصی داشته باشد و یا بعضی از مدارک یا توضیحات آنها مبهم باشد، لازم نیست قبل از تصمیم گیری حتماً از متقاضی توضیح بخواهند یا نقص مدارک را به او یادآوری کنند.

ماجرا از این قرار است که یک متقاضی ایرانی که تحت برنامه IMP قصد گرفتن مجوز کار داشته تا در کانادا کسب و کار مرتبط با IT را بیندازد، در طرح تجاری (business plan) خود اعلام کرده که کسب و کارش نیاز به ۱۳۸،۶۰۰ دلار کانادا دارد اما در حساب خود کلاً ۱۵۰ هزار دلار کانادا داشته است.

علاوه بر این، افسر مربوطه به این نتیجه رسیده که درآمدی که این‌ فرد در بیزینس پلن خود برای سال اول پیش‌بینی کرده زیاد از حد بوده و هیچ قرارداد فروش یا توافق با مشتریانی هم ضمیمه پرونده نکرده است.

در نهایت افسر مربوطه تقاضای او را ریجکت میکند.

متقاضی در دادگاه اعلام میکند که سرمایه‌اش در ایران به دو میلیون دلار میرسد اما دادگاه تصمیم افسر پرونده را تأیید میکند چون او بر اساس اطلاعات و مدارکی که متقاضی ارائه کرده تصمیم گرفته است.

با این‌حساب، بسیار حیاتی است که پرونده درست تکمیل شود و تمام مدارک از همان ابتدا ارائه شوند. مشورت با یک وکیل مهاجرتی خیلی میتواند به شما کمک کند.