دادگاه فدرال کانادا: ریز نمرات در ویزای تحصیلی مهم است!

دادگاه فدرال کانادا اعلام کرده که اداره مهاجرت کانادا از این پس برای صدور اجازه تحصیل به خارجیها، میتواند ریز نمرات متقاضیان را مد نظر قرار بدهد.

به عبارت دیگر، اگر متقاضی تحصیل در کانادا نمرات درسهای مرتبط با رشته مورد نظرش در مقطع قبلی تحصیل خوب نباشند، اداره مهاجرت میتواند به او ویزای تحصیلی ندهد.

ماجرای رأی دادگاه چه بود؟

یک متقاضی تحصیل ۲۳ ساله از کشور هند که سال ۲۰۲۰ از دانشگاه بمبئی لیسانس مدیریت گرفته، برای تحصیل در رشته کارآفرینی مقطع ارشد تقاضا داده بود اما اداره مهاجرت تقاضای او را رد کرد و به او اجازه تحصیل یا همان ویزای تحصیلی نداد.

مگر پذیرش نگرفته بود؟

جالب اینجاست که این متقاضی، هم از کالج کانادور پذیرش داشت و هم از کارفرمایش گواهی (letter of support) گرفته بود و در کنار تمام مدارک، ریز نمراتش را هم (transcripts) ارائه کرده بود.

اما با اینکه کالج به او پذیرش داده بود، اما مسئول پرونده در اداره مهاجرت با استناد به ریز نمرات مقطع لیسانس متقاضی، اعلام کرده بود که میانگین نمرات درسهایی که به رشته کارآفرینی مرتبط است پایین است و او نمیتواند دانشجوی موفقی در مقطع ارشد رشته ای که انتخاب کرده باشد.

چرا دادگاه فدرال دخالت کرد؟

متقاضی ۲۳ ساله تحصیل در کانادا پس از اینکه تقاضایش رد شد، به دادگاه شکایت کرد. اما دادگاه علیه او و به نفع اداره مهاجرت کانادا رأی داد.

همچنین، دادگاه در حکمش گفته که حتی اگر دانشگاه مربوطه به کسی پذیرش داد، اداره مهاجرت موظف نیست که توضیح بدهد چرا فکر میکند ریز نمرات متقاضی برای تحصیل در یک رشته ای پایین است.

رای دادگاه چه تأثیری در آینده دارد؟

مهمترین چیزی که متقاضیان ویزای دانشجویی باید در نظر داشته باشند این است که از این به بعد رشته ای را انتخاب کنند که در درسهای مرتبط با آن رشته در مقطع قبلی، نمره های خوبی گرفته باشند.

نکته دوم هم این است که اگر برای هر رشته ای تقاضای ویزای تحصیلی میکنید و بعضی از نمره های شما پایین است، حتماً همراه با تقاضایتان استدلال کنید که چرا درسهایی که نمره شما در آنها پایین است به رشته مورد نظرتان ربطی ندارند یا تأثیری در عملکردتان در رشته انتخابی تان نخواهد داشت.