چند توصیه کاربردی برای آزمون اسپیکینگ

در پروسه مهاجرت به کانادا شاید از شما بخواهند تا مدرک زبان ارائه بدهید تا سطح زبان فرانسه و/یا انگلیسی خود را نشان بدهید. در این مطلب چند توصیه کاربردی درباره بخش اسپیکینگ (مصاحبه) آزمونهای مختلف که ممکن است در آن شرکت کنید (از جمله آیلتس یا سلپیپ) را برای شما مینویسیم:

۱: قبل از آزمون سعی کنید زبان خود را تقویت کنید.

کلاسهای زیادی برای آموزش مهارتهای تست (مثل کلاسهای آمادگی آیلتس) وجود دارند که بسیار مفید است. اما خیلی مهم است که از روزی که تصمیم به مهاجرت میگیرید زبان عمومی خود را (فارغ از اینکه چه آزمونی قرار است بدهید) از طریق کلاس و معلم تقویت کنید.

یادتان باشد در کنار مدرکی که باید به اداره مهاجرت ارائه بدهید، برای کار و زندگی و یا تحصیل در کانادا باید سطح واقعی زبانتان قابل قبول باشد و مدرک آیلتس دیگر به کار شما نمیاید.

۲: کار اضافه نکنید.

دقت کنید که در هر بخش فقط سؤالی که از شما میپرسند را جواب بدهید.

۳: جواب کامل بدهید.

در عین حال، یادتان باشد که از جوابی که از شما خواسته اند و چیزی که باید بگویید، چیزی کم نکنید. به جوابهای یک کلمه ای یا بله/خیر یا سر تکان دادن اکتفا نکنید.

۴: در جوابهایتان از تجربه شخصی مناسب کمک بگیرید.

این نکته در رایتینگ هم به کارتان میاید: مثالها و تجربه شخصی باید در ادامه و برای ساپورت کردن استدلالتان باشد نه برای ثابت کردن چیزی که بعداً میخواهید بگوید. همچنین نباید زیادی شخصی و غیرقابل تعمیم باشند.

مثلاً ممکن است بگویید: بیکاری منجر به اشاعه دزدی میشود، بعنوان مثال، در ایران با بالا رفتن نرخ بیکاری در دو دهه اخیر، میزان دزدی هم اضافه شد. این یک مثال و نمونه از تجربه شماست (زندگی در ایران و مطالعه شخصی) اما اینکه: همسایه ما کارش را از دست داد و دست به دزدی زد پس با بیشتر شدن بیکاری همه دزد میشوند … چنین مثالی قابل قبول نیست.

۵: با سرعت نرمال و واضح حرف بزنید.

سعی نکنید کلمات را طور خاصی تلفظ کنید یا تلاش نکنید اگر از تلفظ بعضی کلمات مطمئن نیستید آن را سریع یا مبهم ادا کنید. این کار ممکن است باعث کمتر شدن نمره شما شود.

۶: کلمات خود را زیاد تکرار نکنید.

بجای اینکه در طول مکالمه دنبال کلمه بگردید، تکنیکهای پر کردن زمان مکث را یاد بگیرید تا هم کلام خود را تکرار نکنید و هم مکث و سکوت طولانی نداشته باشید.

۷: نگران لهجه خود نباشید!

تقریباً هیچکدام از خارجیهایی که در بزرگسالی به کانادا مهاجرت میکنند بدون لهجه نیستند. لهجه شما حتی میتواند نشانه هویت و ریشه شما باشد. برای این مسئله نمره ای از دست نمیدهید. بجای لهجه، روی تلفظهای درست کار کنید.

برای اطلاعات بیشتر درباره آزمونهای مختلف زبان که مورد تأیید دولت کانادا هستند، تبدیل نمره ها و جزییات بیشتر، لطفاً مطالب صفحه شرایط سطح زبان را بخوانید.