پیش بینی وضعیت مهاجرت به کانادا در سال جدید: 2023

آخرین آمار رسمی نشان میدهد که جمعیت مهاجران کانادا در حال حاضر حدود ۲۳٪ از جمعیت کل این کشور را تشکیل میدهد که این درصد بیشترین میزان در صد ساله گذشته تاریخ کانادا است.

با ورود به سال ۲۰۲۳ بنظر میرسد دولت کانادا همچنان مصمم است تا روند افزایشی پذیرش مهاجر به کانادا را حفظ کند. دلیل این تمایل هم این است که مهاجران میتوانند به توسعه اجتماعی و اقتصادی کانادا کمک کنند.

چرا سرعت بررسی را بیشتر نمیکنند؟

اداره مهاجرت کانادا علاوه بر بودجه ای که در اختیار داشته، ۸۵ میلیون دلار هم بودجه اضافه دریافت کرده تا نوبت انتظار متقاضیان را کم کند. این افزایش بودجه باعث شد تا اداره مهاجرت بتواند در فاصله بین مارس ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۲ تعداد کارمندانی که بطور مستقیم با متقاضیان مهاجرت در ارتباط هستند را به ۲۵۲۱ نفر افزایش بدهد.

با این برنامه ریزیها بنظر میرسد کانادا قصد دارد علاوه بر کاهش تعداد کسانی که منتظر تعیین تکلیف تقاضای خود هستند، حتی متقاضی بیشتری را هم برای مهاجرت به کانادا بپذیرد.

قرار است در ۲۰۲۳ چند نفر را بپذیرند؟

طبق برنامه ای که دولت کانادا اعلام کرده در سال جدید ۲۰۲۳ قرار است تعداد ۴۶۵ هزار مهاجر را به این شرح بپذیرد:

  • اکسپرس اینتری: ۸۲،۸۸۰
  • مهاجرت استانی (PNP): ۱۰۵،۵۰۰
  • والدین و پدر/مادر بزرگها: ۲۸،۵۰۰
  • همسر و فرزند: ۷۸،۰۰۰

روشهای مجبوبتر مهاجرت در ۲۰۲۳

مهاجرت استانی

قرار است روش مهاجرت استانی از روش اصلی مهاجرت به کانادا یعنی اکسپرس اینتری سبقت بگیرد و متقاضیانی که روش مهاجرت استانی یا همان PNP به کانادا میایند حدود ۲۳ هزار نفر از متقاضیان اکسپرس اینتری بیشتر باشند.

اکسپرس اینتری

اداره مهاجرت قرار است نحوه پذیرش افراد در روش اکسپرس اینتری را هدفمند کند تا بهتر بتواند پاسخگوی تقاضای بازار کار باشد. طبق سیستم جدید، در امتیازدهی مرحله دوم اکسپرس اینتری، قرار است امتیازبندی موسوم به CRS، به متقاضیانی که مهارت زبانی، تحصیلات یا شغلهای بخصوصی دارند کمک کند تا راختتر پذیرفته شوند.

این تغییرات چه تأثیری بر توسعه کانادا دارند؟

مهاجرت روی وضعیت مردم کانادا و نیروی کار تأثیر بسزایی دارد. مثلاً تنها با مهاجران تازه واردی که از طریق برنامه استانی و اکسپرس اینتری هدفمند قرار است وارد کانادا شوند، فشاری که در حال حاضر روی نیروی کار این کشور هست کم میشود. دلیلش هم این است که مهاجرانی وارد کانادا میشوند که توان کار دارند مخصوصاً کسانی که شغلهایی دارند که بشدت مورد نیاز بازار کار است و همین چرخه استخدامهای جدید، بنفع اقتصاد کانادا تمام خواهد شد.

چشم انداز مهاجرت در سال ۲۰۲۳ این نوید را میدهد که سال جدید سال حرکت به سمت شکوفایی اقتصاد و نیروی کار باشد.