همه چیز درباره کانادا

کانادا یک کشور چندفرهنگی با نظام پارلمانی و فدرال در آمریکای شمالی است. این کشور با جمعیت حدود ۳۹ میلیون نفر دومین کشور پهناور دنیا (از لحاظ کل قلمرو) و چهارمین کشور پهناور دنیا (از لحاظ قلمرو خشکی) است.

اسم کانادا از کجا آمده و یعنی چه؟

این نام از کلمه سرخپوستی کاناتا گرفته شده که به معنی روستا و همچنین سرپناه است. نام کانادا از سال ۱۵۴۷ بطور رسمی روی نقشه های جهان استفاده شد.

چرا کانادا اینقدر مهاجر میپذیرد؟

بر اساس سرشماری سال ۲۰۲۱، حدود ۲۳ درصد جمعیت کانادا یعنی ۸/۳ میلیون نفر از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل میدهند و این میزان تا سال ۲۰۴۱ به ۴۳ درصد خواهد رسید.

دلیل اصلی مهاجرپذیری کانادا و این که روشهای مختلف مهاجرت را معرفی کرده، میانگین بالای سن کانادایی ها و همچنین کمبود نیروی کار در این کشور است. از هر سه مهاجر، دو نفر آنها در سن کار است و این یعنی که بیشتر مهاجران به سیستم مالیاتی و در مجموع به اقتصاد کانادا میکنند و این برای سیستم بهداشت و آموزش این کشور هم خوب است.

به همین دلیل است که دولت کانادا سیاست مهاجرپذیری خود را در این سالها گسترش داده و درصد بالایی از مردم کانادا هم موافق این سیاست هستند. اگر به این موضوع علاقمند هستید میتوانید مطلب «آیا جامعه کانادا واقعاً مهاجرپذیر است؟» را در وبسایت ما بخوانید.

مناطق و شهرهای کانادا

کانادا از ده استان و سه قلمرو جداگانه تشکیل شده و پایتخت آن شهر اتاوا در استان انتاریو است اما از دیگر شهرهای مهم آن میتوان از تورنتو، ونکوور، کالگری، ادمونتون، هلیفاکس، کبک (پایتخت استان کبک)، و مونترآل نام برد.

نقشه کانادا به تفکیک استان و قلمرو
نقشه کانادا به تفکیک استان و قلمرو

کانادا از کی قابل سکونت شد؟

بنظر میرسد بومیان کانادا از بیش از ۲۶ هزار سال پیش در کانادا زندگی میکرده اند اما از اواخر قرن ۱۵، جان کابوت دریانورد ایتالیایی که در دربار پادشاه انگلستان کار میکرد وارد خاک کانادا شد و یک مستعمره بریتانیایی بنا کرد.

اواسط قرن ۱۶ هم، ژاک کارتیه دریانورد فرانسوی وارد کانادا شد و در بخشهای میانی کانادا یک مستعمره فرانسوی راه انداخت. اما اواخر قرن ۱۸، بریتانیا کنترل بخش فرانسوی نشین (کبک) را از فرانسویها گرفت.