هزینه های دریافت اقامت دائم کانادا افزایش می یابد

کانادا، مهاجرپذیر ترین کشور دنیا، هر ساله میزبان مهاجرینی است که از کشورهای مختلف دنیا به آن سفر می کنند و در پی زندگی و اقامت در این کشور هستند. اگرچه باور عموم این است که عمده مهاجرینِ به این کشور بیشتر از کشورهای آسیایی و خاورمیانه هستند، اما نکته قابل توجه اینکه، این کشور هر ساله تعداد قابل توجهی مهاجر از قاره اروپا میپذیرد. دریافت اقامت دائم این کشور دغدغه ای است که هر مهاجر از زمانی که تصمیم به انتخاب مقصد مهاجرتی خود میگیرد، به آن فکر میکند.

افزایش هزینه ها از ماه می 2022

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا از افزایش هزینه های دریافت اقامت در این کشور خبر میدهد. در خبری که در تاریخ 5 آپریل 2022 منتشر شده است، این اداره اعلام کرد هزینه ی کلیه ی درخواست های دریافت اقامت دائم ( PR ) از جمله کلاسهای اقتصادی، دارنده مجوز، خانوادگی و بشردوستانه افزایش خواهند داشت و از ابتدای ماه مِی میلادی اعمال میشود.
مهاجرینی که پس از این تاریخ به کانادا نقل مکان میکنند مشمول این افزایش قیمت خواهند شد. قبل از آنکه درباره میزان افزایش این هزینه ها صحبت کنیم، بهتر است ابتدا در مورد اقامت دائم کانادا اطلاعاتی کسب کنیم.

اقامت دائم یا Permanent residency چیست؟

اقامت دائم کانادا یا PR ، نوعی وضعیت مهاجرتی محسوب میشود که فرد با داشتن آن میتواند در کانادا زندگی کند و از اغلب مزایای اجتماعی مشابه از جمله عضو شدن در طرح بازنشستگی کانادا و دریافت پوشش توسط سیستم مراقبت بهداشتی همگانی استان یا قلمرو خود، استفاده کند . موارد محدودی وجود دارد که میتواند به عنوان تفاوت یک مقیم با یک شهروند کانادا از آنها یاد کرد. نداشتن حق رای، فعالیت در دفاتر سیاسی و انتخاب شغلهایی که نیازمند مجوزهای امنیتی سطح بالا هستند، از جمله مهمترینِ این تمایز هاست.

دلیل این افزایش هزینه چیست؟

آنچه باید بدانید این است افزایش هزینه های مهاجرت موضوع جدیدی نیست و دولت کانادا هر از چندگاهی تصمیم به افزایش هزینه ها میگیرد. وزیز مهاجرت کانادا دو دلیل برای این افزایش عنوان میکند که نفع اقتصادی آن برای دولت کانادا میتواند اولین دلیل باشد. دلیل دومی که برای این موضوع به آن اشاره شده، هم ترازی و هماهنگی دولت کانادا با سایر کشورهای پذیرنده مهاجر با سیستم های مهاجرتی مشابه از جمله استرالیا و بریتانیا می باشد. همچنین، از سال 2020 ، تصویب شد که این هزینه ها هر دو سال یکبار افزایش می یابد تا تورم محاسبه شود و از آن زمان نیز این کار اجرایی شد.

این هزینه ها چه مقدار افزایش مییابد؟

حال که تا اینجای مطلب با ما همراه بودید، نوبت به صحبت از مقدار افزایش هزینه ها میرسد. خبرِ خوب آنکه، این افزایش هزینه ها قابل توجه نیست. اصلا نگران نباشید! این افزایش هزینه به حدی نیست که شما را نگران کند . با توجه به نوع مهاجرت شما و برنامه انتخابی تان هزینه های متفاوتی در پیشِ رو دارید که خوشبختانه این افزایش هزینه ها به بیش از 4 درصد نمیرسد.
حق هزینه اقامت دایم برای متقاضی اصلی و همسر، همراه یا شریک قانونی از اول ماه مِی از 500 دلار کانادا به 515 دلار افزایش خواهد داشت. همچنین، هزینه جدید برای متقاضیان اصلی برای افراد ماهر فدرال، برنامه نامزدهای استانی و کارگران ماهر کبک، کلاس مهاجرت اقیانوس اطلس و اکثر خلبانان اقتصادی، از جمله روستایی و کشاورزی، به جای ۸25 دلار ۸50 دلار و برای همسران همراه یا شرکایشان نیز 850 دلار خواهد بود.چنانچه فرد اصلی فرزند تحت تکفل خود را نیز به همراه داشته باشد، بایستی 230 دلار پرداخت کند که این عدد در مقایسه با سال گذشته 5 دلار افزایش یافته است.

همچنین متقاضیانی که برای برنامه Caregiver Program and Caregivers Pilots اقدام میکنند مشمول افزایش 20 دلاری برای خود و همسرشان، و افزایش 5 دلاری برای هر یک از فرزندانشان خواهند شد. غیر از موارد ذکر شده، افزایش هزینه ای برای سایر موارد، انجام نخواهد گرفت. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت رسمی مهاجرت کشور کانادا CCIR مراجعه کنید.